یک سیاره مریض چه شکلیه؟ تغییرات اقلیمی یه خطر واقعیه ... (قسمت اول)

سیاره ما در چند سال اخیر درگیر بیماری‌هاییه. از نشونه‌های این بیماری تب بالای زمینه ... اصلا می‌دونید تب زمین چقدر خطرناکه؟! باید بگیم که تغییرات اقلیمی خیلی جدیه ...

مجموعه موشن گرافیک یک سیاره مریض در 11 قسمت به توضیح این موضوع می‌پردازه که تغییرات اقلیمی چیه و تفاوت اون با تغییر آب و هوا چیه؟

همچنین در این مجموعه با بحران‌هایی که تغییرات اقلیمی به همراه داره آشنا می‌شیم و در ادامه به راهکارها و روش‌ها برای مقابله با گرمایش زمین می‌پردازیم.

قسمت اول این مجموعه توضیحات کلی در رابطه با تغییرات اقلیمی و دچار شدن زمین به این پدیده است.

همونطور که می‌دونین: زمین منحصر به فرد و زیباست. فرقی نمی‌کنه از بالا بهش نگاه کنین یا توی جزئیاتش دقیق بشین. زمین سیاره‌ایه که حیات در اون امکان‌پذیر شده. اما در چند سال اخیر به بیماری‌هایی دچار شده.

از نشونه‌های این بیماری تب بالای زمینه...

اصلا می‌دونین تب زمین چقدر خطرناکه؟!

کافیه بدونین ده سالی که سیاره‌مون گذروند، هر سال رکورد گرمای سال قبل خودش رو شکست. زمین در حال گذروندن گرم‌ترین روزهای طول تاریخشه. ولی گرم‌شدن سریع زمین، فقط یه بخش کوچک از اتفاقات ناگواریه که اسمش «تغییرات اقلیمی»ست.

چی یا کی باعث درجه حرارت بالا و تب زمینه؟ منظور از "تغییرات اقلیمی" چیه؟ ما انسان‌ها چه نقشی توی به وجود اومدن این تغییرات داریم؟ وظایف ما در توقف یا اصلاح‌شون چیه؟ کجای راه رو اشتباه داریم می‌ریم که زمین داره از جانب ما درد می‌کشه؟ آیا راهی برای التیام زمین و حیات ساکنانش داریم یا باید برای از بین رفتن حتمیِ زندگی روزشماری کنیم؟!

در این ویدیوها به دنبال روشن کردن جواب این‌جور سوال‌ها هستیم.

اول باید ببینیم چه تفاوتی بین بالا و پایین رفتن دما به صورت عادی و پدیدۀ "تغییرات اقلیمی" وجود داره؟

بعد روشن می‌کنیم که گاز کربن‌دی‌اکسید چیه و تجمعش توی جو زمین چه خطر مرگباری داره که اونو تبدیل به نقش اولِ بسیاری از بحران‌های آینده می‌کنه؟

 

در ادامه شواهد و نتایجی رو با هم بررسی می‌کنیم تا شما قانع بشین زمین داره خیلی بیشتر و سریع‌تر از چیزی که فکر می‌کنین گرم می‌شه.

سپس تاثیراتی که گرمایش زمین روی زندگی همۀ انسان‌ها و کشورهای مختلف می‌ذاره رو با هم دنبال می‌کنیم. مثل از دست دادن منابع آب، از بین رفتن خاک‌ و ... . نشون می‌دیم چطور تندبادهای شدیدتر، طوفان‌های مخرب‌تر و دمای بالاتر، ادامۀ زندگی روی کرۀ زمین رو "غیرممکن" می‌کنه. و می‌فهمیم نه فقط روی زمین رنگ عوض می‌کنه؛ که با روند فعلی، حتی اقیانوس‌ها و دریاها هم شانسی برای دوام آوردن ندارند.

درسته که تغییرات اقلیمی، یه مجموعۀ بزرگ از مشکلات ریز و درشته که به سرعت در حال اتفاق افتادنه، اما با هم به دنبال راهی خواهیم گشت که بتونیم جلوی بدترین اتفاقات ممکن رو در آینده بگیریم.

چطور؟

کار اصلی‌ای که باید برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی بکنیم اینه که دخالت‌های کمتری در چرخۀ حیات بکنیم. مثلاً ساده‌ترینش توقف تولید گاز کربن دی‌اکسیده. شهرهای شلوغ و آلودۀ امروز ما، با انتخاب‌ راه‌های جایگزین(انرژی‌های پاک)، می‌تونن هوای زمین رو داشته باشن و ملت‌های جهان با اراده و انگیزه، می‌تونن جلوی تبدیل شدن بحران‌های محیط زیستی به فاجعه رو بگیرن... سبک‌زندگی و شغل‌های جدیدی رو درست کنند که از انرژی‌هایی پاک استفاده می‌کنن.

و مهم‌تر از همه: در این مجموعه یاد می‌گیریم با زندگیِ روزمرۀ خودمون بخشی از راه حل نجات چرخۀ حیات باشیم. اون هم با انجام کارهای به ظاهر کوچک که می‌تونه تاثیر بزرگی در کاهش دمای زمین و بهبود یافتنش بکنه.

معطل چی هستید؟ بیاید تا بیش از این دیر نشده شروع کنیم!

 

قسمت دوم رو می‌تونین اینجا مشاهده کنین.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید

0 نظرات کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها